سازمان اطلاعات ملی آمریکا:
توانایی‌های ایران در فضای سایبری به طرز دراماتیکی افزایش یافته است

خبرگزاری فارس: یک مشاور وزارت دفاع آمریکا با ابراز نگرانی از افزایش توانائی‌های سایبری ایران گفت: علاوه بر چین و روسیه، آمریکا باید نگران توانایی‌های ارتش سایبری ایران نیز باشد.

خبرگزاری فارس: توانایی‌های ایران در فضای سایبری به طرز دراماتیکی افزایش یافته است

به گزارش فارس به نقل از ان پی ار، مقامات امنیتی در دولت آمریکا و همچنین بخش خصوصی این کشور تاکنون نگران جنگ سایبری با چین و روسیه، دو کشوری که توانایی زیادی در شروع حملات سایبری به شبکه‌های کامپیوتری، زیرساخت‌ها و سیستم‌های مالی بودند. اکنون آنها با تهدید جدیدی به نام ایران مواجه هستند.

"جفری کار" مشاور وزارت دفاع آمریکا در امور سایبری گفت: ایرانی‌ها همه ابزارها و توانایی‌های لازم یک بازیگر جنگ سایبری را دارند.

اگر چه ایران هنوز از لحاظ سایبری بعد از چین و روسیه قرار دارد اما آنها هدف خود را درگیری با آمریکا بر سر موضوع هسته‌ای قرار دادند و چشم انداز خصومت بیشتری مورد انتظار است.

تحریم‌های تحمیل شده به ایران از جانب آمریکا و متحدانش شکلی از یک جنگ اقتصادی است و علاوه بر آن رهبران اسرائیل از گزینه نظامی نیز برای جلوگیری از توسعه برنامه هسته‌ای ایران حرف می‌زنند.

با این تفاسیر آیا ایران می‌تواند حملات سایبری علیه آمریکا طراحی کند؟

"دمیتری آلپروویچ" محقق امنیت سایبری گفت: نگرانی نسبت به آنچه که ایران می‌تواند در شرایط سخت و دشوار انجام دهد وجود دارد.

در گزارش کنگره در اوایل سال جاری، "جیمز کلاپر"، مدیر اطلاعات امنیت ملی گفت: ایران اکنون اراده زیادی برای حمله به آمریکا دارد چرا که از جانب این کشور بارها مورد تهدید قرار گرفته است و توانایی‌های سایبری ایران به طرز دراماتیکی در چند سال اخیر افزایش پیدا کرده است.

به عنوان مثال ایران توانایی زیادی در نظارت بر فضای سایبر ایجاد کرده است. آنها اکنون دارای ارتش سایبری هستند و از هکرهای حامی دولت برخوردارند.

جفری کار گفت: به علت اینکه هکرهای ایرانی توانایی متوسط به بالایی را از خود نشان داده‌اند پس باید فرض کنیم که دولت نیز توانایی آن را در اختیار دارد. آنها ابزارهای لازم از جمله پول،‌ اراده و دسترسی به بهترین مدارس جهان برای آموزش مهندسان خود را دارند.

در حال حاضر بزرگترین ترس آمریکا نفوذ ایران به سیستم‌های کامپیوتری و صدمه به بخش‌هایی مثل صنعت برق آمریکا است. علاوه بر آن حمله به سیستم‌های بانکی و مالی آمریکا نیز از جمله نگرانی‌های دولت است.

پیش از این نیز،‌ یک کارشناس مسائل امنیت سایبری به کنگره آمریکا هشدار داد که ایران در واکنش به اقدامات سایبری آمریکا و اسرائیل علیه این کشور، با فراهم کردن یک ارتش سایبری، قدرت آمریکا در زمینه برق، سیستم‌های آبی و دیگر زیرساخت‌های حیاتی این کشور را برای حملات سایبری خود هدف گرفته است.