امسال صورت می‌گیرد
تکمیل 18 هزار طرح نیمه‌تمام صنعتی در کشور

خبرگزاری فارس: سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اولویت اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاری، تکمیل 18 هزار طرح نیمه تمام تولیدی و صنعتی با 20 تا 90 درصد پیشرفت فیزیکی است.

خبرگزاری فارس: تکمیل 18 هزار طرح نیمه‌تمام صنعتی در کشور

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، سید علیرضا شجاعی بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: حمایت از صنایع نوین، همکاری با استانداران، توجه به آمایش صنعتی و تجاری از طرح‌های در دست اجرای وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال جاری است.

شجاعی خاطرنشان کرد: در راستای اجرای فرامین مقام معظم رهبری مبنی بر تحقق شعار سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، بهبود فضای کسب و کار، رونق تولید و سرمایه‌گذاری، ظرفیت‌سازی، توسعه بازار داخلی، رشد صادرات، مدیریت واردات، توانمندسازی بخش خصوصی، مقابله با تحریم‌ها و هدفمند کردن یارانه‌ها در دستور کار این وزارتخانه است.

وی با اشاره به اینکه شناساندن تنوع وزارتخانه صنعت و معدن و تجارت و مدیریت رویکرد دانش‌بنیان از اهداف مهم وزارت صنعت و معدن و تجارت است، افزود: مدیریت 40 درصد تولید ناخالص ملی، برنامه‌ریزی مبتنی بر غیرنفتی کردن صادرات و نظارت بر تولید و تجارت چند هزار کالا از برنامه‌های مدون در حوزه صنعت و معدن است.

مشاور وزیر صنعت و معدن و تجارت تصریح کرد: در سال گذشته 14 هزار جواز تاسیس با سرمایه‌گذاری 72 هزار میلیارد تومان و اشتغال‌زایی 408 هزار نفر صادر شده و همچنین صدور 5 هزار و 500 مجوز بهره‌برداری با سرمایه‌گذاری یک‌هزار و 700 میلیارد تومان با 95 هزار فرصت شغلی صورت گرفته است.

شجاعی اضافه کرد: محقق شدن 80 درصد تعهد وزارتخانه در حوزه اشتغال، صدور 3 هزار نوع کالا به خارج از کشور و کسب رتبه‌های 10 و 20 در تولید 60 نوع ماده معدنی با 60 میلیارد تن ذخائر معدنی، صادرات سیمان، مس، آلومینیوم، کاشی، خودرو، زعفران، پسته و فرش از دیگر فعالیت‌های وزارت صنعت و معدن و تجارت در سال گذشته بوده است.

وی از وجود 505 هزار واحد صنعتی فعال در کشور خبر داد و گفت: در سال گذشته 270 میلیارد تومان در صنعت فارس سرمایه‌گذاری شده که نشان از سرعت بالای فعالیت‌های صنعتی و تولیدی در این استان است.

مشاور وزیر تجارت، صنعت و معدن در مورد عوامل تاثیرگذار در گرانی بعضی از کالاها افزود: گرانی قیمت ارز و تغییر قیمت 90 درصدی واردات و نهاده‌های دامی از جمله عوامل گرانی است.

شجاعی خاطرنشان کرد: برای مبارزه با گرانی کالا، با هرگونه افزایش قیمت برخورد جدی می‌شود.

این مسئول خاطرنشان کرد: اختصاص بودجه 50 میلیارد تومانی آمایش تجاری، اختصاص ردیف مستقل برای تولید ملی، بازنگری قانون حمایت از استفاده و توان داخلی و معرفی180 طرح برای ارائه تسهیلات به صندوق توسعه ملی از دیگر اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده است.

وی با تاکید بر اینکه تنظیم بازار نیازمند تولید پایدار است، گفت: فضاسازی  در عرضه و تقاضا، واگذاری صنعت به تشکل‌های تخصصی، فعال کردن 240 انجمن حمایت از سرمایه‌گذار و صنعتی سازی کالاهای کشاورزی مهم‌ترین عوامل در برابر گرانی به شمار می‌آید.

به گزارش فارس، گفت‌وگوی رسانه‌ای این مسئول در حالی برگزار شد، که روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس به طور سلیقه‌ای از دعوت از برخی رسانه‌ها برای شرکت در این نشست رسانه‌ای خودداری کرده بود و خبرگزاری فارس نیز بنا به رسالت کاری خود و با هدف تحقق حقوق شهروندی مبنی بر اطلاع رسانی مواردی که مردم نیاز به دانستن آن‌ها دارند و با اطلاع یافتن از طریقی دیگر، در این نشست شرکت کرد.