19 و 20 اردیبهشت‌ماه جاری
دومین کارگاه رئولوژی ایران در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می‌شود

خبرگزاری فارس: دبیر علمی دومین کارگاه رئولوژی ایران گفت: دومین کارگاه رئولوژی ایران اردیبهشت‌ماه سال جاری در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می‌شود.

خبرگزاری فارس: دومین کارگاه رئولوژی ایران در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان به نقل از پایگاه اینترنتی دانشگاه صنعتی اصفهان، این کارگاه با هدف بررسی آخرین یافته‌های علم رئولوژی، شناسایی و ارتباط محققان و پژوهشگران رئولوژی در حوزه‌های مختلف پژوهشی و صنعتی کشور به منظور همکاری در ارتقا، گسترش و ترویج جنبه‌های نظری و کاربردی علم رئولوژی برگزار می‌شود.

کیقباد شمس در این مورد اظهار داشت: رئولوژی از علوم جدید بین رشته‌ای است که رشته‌هایی همچون مهندسی شیمی، مواد، مکانیک، پلیمر، صنایع غذایی، گرایش‌های مرتبط با علوم و صنایع پزشکی و داروسازی، شیمی، فیزیک و ریاضی با آن مرتبط است.

وی کاربرد رئولوژی در تولید انواع مواد غذایی، محصولات پلیمری، سوسپانسیون‌ها، امولسیون‌ها و رنگ‌ها را سبب افزایش اهمیت و کاربرد این علم دانست.

دبیر علمی دومین کارگاه رئولوژی ایران افزود: مطالعه رفتار سیالات برخوردار از خواص دوگانه جامد ـ مایع که بر اثر اعمال تنش به آنها رفتاری متفاوت با رفتار سیالات ساده (نیوتنی) از خود نشان می‌دهد، عرصه فعالیت علم رئولوژی است.

وی با اشاره به افزایش تعداد مقالات دریافت شده در این کارگاه نسبت به دوره نخست برگزاری آن از حضور پرفسور رونالد لارسون استاد دانشگاه میشیگان امریکا به عنوان سخنران کلیدی در این کارگاه خبر داد.

شمس گفت: مهم‌ترین موضوعات مورد بررسی در دومین کارگاه رئولوژی ایران، رئولوژی پلیمرهای مصنوعی و زیستی، رئولوژی مواد غذایی، رئومتری، رئولوژی مذاب‌ها و محلول‌های پلیمری، رئولوژی سوسپانسیون‌ها و امولسیون‌ها، شبیه‌سازی مولکولی پلیمرهای زنجیری و تأثیر نانو ذرات در تغییر خواص رئولوژیک سیالات مرکب است.

وی یکی از نتایج برگزاری نخستین کارگاه رئولوژی ایران را شکل‌گیری انجمن رئولوژی ایران دانست و اظهار داشت: برگزاری دومین کارگاه رئولوژی ایران زمینه‌ساز افزایش فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی شود.

به گزارش فارس، دومین کارگاه رئولوژی ایران 19 و 20 اردیبهشت‌ماه جاری در اصفهان برگزار می‌شود.