مصطفی ملکی در گفت‌وگو با فارس:
آموزه‌های بین‌المللی انقلاب اسلامی قدرت ایران را گسترش می‌دهد

خبرگزاری فارس: رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی با اشاره به اینکه نام امام خمینی(ره) در دورترین نقاط آفریقا نیز به گوش می‌رسد، آموزه‌های بین‌المللی انقلاب اسلامی را در افزایش قدرت نرم ایران در جهان مؤثر دانست.

خبرگزاری فارس: آموزه‌های بین‌المللی انقلاب اسلامی قدرت ایران را گسترش می‌دهد

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه فارس، اینکه گفته شود قرن 21 قرن اسلام است، سخن گزافی نیست، چرا که به دلیل بیداری اسلامی در آغاز دهه دوم قرن 21، شاهد خروش مردمی منطقه خاورمیانه برای رجوع به اسلام راستین هستیم.

در این حین به نظر می‌رسد نقش قدرت نرم اسلام به خصوص ایران اسلامی می‌تواند در دیگر نقاط عالم هستی بیش از بیش گسترش یابد و فرهنگ ناب محمدی(ص) همراه با صلح طلبی ایرانیان را به دیگر مردمان هدیه کند، چه بسا نقش رایزن‌های فرهنگی جمهوری اسلامی در سراسر دنیا به عنوان سفیران فرهنگی اسلام و ایران می‌تواند در پیشبرد این مهم مؤثر باشد، به همین منظور با مصطفی ملکی «رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی» در خصوص نقش رایزن‌های فرهنگی در تقویت قدرت نرم ایران در جهان و به تبع آن صدور انقلاب اسلامی گفت‌و‌گویی ترتیب دادیم که در ذیل می‌آید:

نام ایران با تکیه بر ساختار ژئوپلتیکی و آموزه بین‌المللی انقلاب اسلامی می‌درخشد/ نام امام و مقام معظم رهبری در دورترین نقاط آفریقای جنوبی زنده هست

*با توجه به قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران، چگونه می‌توان از این قدرت در پیشبرد اهداف فرهنگی و صدور انقلاب اسلامی در کشورهای دیگر استفاده کرد؟

-مطابق ادبیات نظام بین‌الملل قدرت‌های جدید را بر اساس میزان تأثیرگذاری روی حوزه‌های نرم‌افزاری می‌سنجند و هر کشوری که برد رسانه‌ای و قدرت الگوسازی بیشتر داشته باشد، طبیعی است در چارچوب قدرت‌های جدید قرار می‌گیرد، اما باید گفت همه کشورها دارای این قدرت نیستند؛ یعنی در چارچوب مفاهیم ژئوپلتیک برخی کشورها دارای این قدرت هستند و برخی خیر.

کشورهایی که در حوزه اندیشه‌ورزی ادبیات غنی‌تری داشته باشند و داعیه بین‌المللی‌شدن داشته باشند، راحت‌تر سوار بر این قدرت خواهند شد، همچنین همان‌گونه که «هگل» می‌گوید: «اندیشه خصلت پراکندگی دارد و نمی‌توان اندیشه را محدود کرد»، با این اوصاف جمهوری اسلامی با توجه به ساختار ژئوپلتیکی و آموزه بین‌المللی انقلاب اسلامی ایران طبیعی است که به لحاظ زیرساختی دارای چنین قدرتی می‌باشد.

وقتی که در دورترین نقاط آفریقای جنوبی نام حضرت امام خمینی (ره) و حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای زنده هست، طبیعی که این ظرفیتی است که باید قدر دانست و تلاش مضاعف کرد، در چارچوب قانون اساسی و سیاست خارجی بر همین منوال سطح ارتباط‌گیری فراتر از فضای رسمی در سطوح ملی و ملت‌ها تعریف شده است، مثلاً معتقدیم حمایت از نهضت‌های رهایی‌بخش و مخالف استکبار جهانی، سطح تأثیرگذاری را حتی در سخت‌ترین لایه‌ها دارد، این دقیقاً ترجمه عملیاتی فرمایش ائمه اطهار علیهم‌السلام و پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله وسلم است که می‌فرمایند؛ مسلمانی از قلب هر انسان آغاز می‌شود و تا هر جایی از کره زمین که مسلمان باشد، باید ادامه داشته باشد.

البته توجه به این نکته ضروری است که برای توفیق بیشتر نیاز به نقشه راه، استراتژی بلند مدت و ساختارسازی داریم که در حوزه اجرا و عملیات مبحث مستوفی را می‌طلبد و الحمدلله دیدگاه‌های خوبی از سوی مسئولین مطرح شده است.

پناه بردن غرب به پروژه اسلام هراسی، نشان از شکست آنان در برابر منطق اسلام دارد

*فرهنگ اسلامی در خارج ایران، برای ایجاد قدرت نرم جهت مقابله با تفکرات نظام سرمایه‌داری و ایران‌هراسی، تا چه میزان می‌تواند تأثیرگذار باشد؟

-همان‌گونه که در بالا ترسیم کردم، طبیعی است جمهوری اسلامی ایران با آموزه انقلاب اسلامی و داعیه جهانشمولی که دارد در فضای حیاتی قدرت‌های بزرگ جهانی فضاسازی می‌کند و این برخلاف منافع حیاتی و استراتژیک قدرت‌های جهانی است، از طرف دیگر چون عملیات را در سطح ملت‌ها دنبال می‌کنیم، قاعدتاً باید فعالیت غرب نیز در همین سطح آغاز شود.

بنابراین مبحث ایران‌هراسی در سطح منطقه‌ای یا فرامنطقه‌ای و اسلام ‌هراسی در سطح جهانی در دستور کار قدرت‌های بزرگ است. ایران‌هراسی در بزرگ‌نمایی قدرت ملی کشورمان و یا تبلیغات سویی که در موضوعات مختلف فرهنگی و اجتماعی می‌شود و یا هر چیز دیگر، اما تبیین درست و دفاع منطقی از نظام مقدس جمهوری اسلامی و آموزه‌های انقلاب اسلامی و ایجاد روابط متعامل دو جانبه و چند جانبه منطقه‌ای و جهانی می‌تواند بخشی از این سوء برداشت‌های تبلیغاتی را اصلاح کند، بخش دیگر را می‌توان با بیان اشکالات نظام سرمایه‌داری بر اساس استدلالات محکم اسلامی و دینی انجام داد، مثلاً مقایسه‌ای در همه موضوعات مختلف و بیان ناکارآمدی نظام ساختگی غرب و کارآمدی دین در عرصه مدیریت سیاست خارجی و مسائل اجتماعی و غیره، البته در این بین اعتقادات راسخ افراد مؤمن و متدین نیز ستون استواری برای حل مشکلات پیش روست چون معتقدیم، زمین را بندگان صالح خدا به ارث می برند.

موانعی به نام ساختار سازی در حوزه فرهنگی/ کار فرهنگی بلند مدت، تاثیرگذار است

*پرداختن به آموزه‌های اسلامی با تأکید بر فرهنگ اصیل ایرانی توسط رایزن‌های فرهنگی ایران در خارج از کشور تاکنون چه مقدار توانسته است، در این مهم مفید باشد؟

- موفقیت را باید افکار عمومی نظام بین‌المللی و افکار عمومی کشورمان بسنجند، ولیکن مطمئناً همه رایزنی‌های فرهنگی در راستای مأموریت‌های ابلاغی و تشخیصی که در هر یک از مناطق دارند، تلاش مضاعفی را برای محقق شدن این اهداف مصروف می‌دارند، البته برخی موانع نیز وجود دارد که همان بحث ساختارسازی در حوزه فرهنگی است، چون کار فرهنگی بلندمدت تأثیرگذاری پایدار دارد. در عرصه رقابت همه ‌جانبه در نظام بین‌الملل برخی کشورها و قدرت‌ها با صرف هزینه‌های سنگین فرهنگی طبیعی است که مؤثرتر اقدام می‌کنند، پیش‌بینی چنین نیازهایی بسیار مؤثر و ضروری است، دیگر اینکه باید برنامه‌های بلندمدت طراحی و عملیاتی شود، این فقط با تصویب چند برنامه مقطعی کوتاه‌ مدت قابل جمع نیست. هر چند انجام این برنامه‌ها نیز ضروری است.