درخواست اتحادیه آفریقا برای کاهش تنش‌های سودان و سودان جنوبی

خبرگزاری فارس: اتحادیه آفریقا مجددا از سودان و سودان جنوبی خواست با مسئولیت نسبت به کاهش تنش‌های بین خود اقدام کرده و به درخواست‌های این اتحادیه و جامعه بین المللی برای پایان دادن فوری به مناقشات خود توجه کنند.

خبرگزاری فارس: درخواست اتحادیه آفریقا برای کاهش تنش‌های سودان و سودان جنوبی

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری شینهوا، اتحادیه آفریقا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، همچنان نسبت به افزایش تنش‌ها میان سودان و سودان جنوبی به شدت نگران است.

این بیانیه تاکید می‌کند که این اتحادیه به ویژه نسبت به تشدید عملیات‌های نظامی بین سودان و سودان جنوبی و همچنین تحرکات نیروهای نظامی دو کشور در مرزها نگران است.

در بیانیه اتحادیه آفریقا آمده است که این اقدامات حاصل نقض توافقنامه ژوئن 2011 به واسطه طرفین است. اتحادیه آفریقا از این دو کشور خواست تا برای کاهش تنش‌ها نیروهای خود را از مناطق حساس مرزی خارج کنند.

این اتحادیه از مقامات ارشد دو سودان خواست تا هر چه سریع‌تر اقدامات فوری را برای کاهش تنش‌ها اتخاذ کنند و در قبال رفتارهای خود با مسئولیت رفتار کنند.

سودان جنوبی اعلام کرده است که جنگنده‌های سودان یک‌شنبه گذشته بخش‌هایی از ایالت مشترک دو کشور موسوم به ایالت وحدت را بمباران کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل نیز  در تلاش دارد، سودان و سودان جنوبی را به میز مذاکره بازگرداند.

تنش میان دو سودان پس از جمله نظامی سودان جنوبی به منطقه نفت‌خیز "هجلیج" در حالی درگرفت که عمر البشیر، رئیس جمهور سودان خود را برای سفر به جوبا و دیدار با سلواکر، همتای جنوبی‌اش آماده می‌کرد.

بسیاری سفر عمر البشیر به جوبا را سرآغاز حل اختلافات میان دو سودان برسر مرزها و مناطق نفتی می‌دیدند.