دادستان دیوان بین المللی کیفری وارد لیبی شد

خبرگزاری فارس: "لوئیس مورنو اوکامپو"، دادستان کل دیوان بین المللی کیفری امروز (چهارشنبه) در دیداری از پیش اعلام نشده وارد طرابلس شد.

خبرگزاری فارس: دادستان دیوان بین المللی کیفری وارد لیبی شد

به گزارش فارس به نقل از پایگاه خبری لیبیا الیوم، "لوئیس مورنو اوکامپو"، دادستان کل دیوان بین المللی کیفری در حالی امروز (چهارشنبه) وارد طرابلس شد که پیش از این خبری درباره سفر وی به لیبی اعلام نشده بود.

به نظر می‌رسد، سرنوشت "سیف الاسلام قذافی"، فرزند "معمر قذافی"، دیکتاتور مخلوع لیبی که در فهرست افراد تحت تعقیب دیوان بین المللی کیفری قرار دارد، مهم‌ترین موضوع در دیدار اوکامپو با مقامات لیبیایی باشد که خواستار محاکمه سیف الاسلام در داخل این کشور هستند.

بر اساس این گزارش، دیوان بین المللی کیفری با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: سفر سه روزه اوکامپو به لیبی به منظور تقویت و استمرار همکاری‌های دولت لیبی با این نهاد بین المللی صورت گرفته است.

قرار است، دادستان کل دیوان بین المللی کیفری با مقامات ارشد لیبیایی از جمله "مصطفی عبدالجلیل"، رئیس شورای ملی انتقالی لیبی و "عبد الرحمن الکیب"، نخست وزیر این کشور دیدار کند.

یک مقام نظامی شهر "الزنتان" لیبی، جایی که سیف الاسلام در آنجا نگهداری می‌شود، گفت: آنها انتظار دارند، اوکامپو پس از دیدار با مقامات دولت موقت لیبی به این شهر سفر کنند.

سیف الاسلام قذافی روز 19 نوامبر (28 آبان) در لیبی دستگیر شد و در زندانی مخفی واقع در شهر الزنتان در 180 کیلومتری جنوب غربی طرابلس، نگهداری می شود.

دیوان بین المللی کیفری حکم جلب سیف الاسلام را در ماه فوریه 2011 (بهمن/ اسفند 90) به دلیل سرکوب قیام مردمی علیه معمر قذافی و ارتکاب جنایت ضد بشریت صادر کرد.

این نهاد بین المللی روز چهارم آوریل سال‌جاری میلادی (11 فرودین 1391) با صدور حکمی خواستار انتقال فوری وی از زندانی در لیبی به لاهه شد. لیبی روز دهم آوریل (22 فروردین) خواستار تجدید نظر در این حکم شد و مقامات دولت موقت بارها گفته‌اند که سیف الاسلام باید در دادگاهی داخلی محاکمه شود.

مسئولان شهر الزنتان هم گفته‌اند، سیف الاسلام را به مسئولان دولت موقت تحویل نمی‌دهند، زیرا معتقدند که این دولت نمی‌تواند محاکمه وی را منصفانه اجرا کند.