تکذیبیه دفتر معاون اول رییس جمهور و توضیح خبرگزاری فارس

خبرگزاری فارس: در پی انتشار خبری با موضوع " ضرب و شتم" خبرنگار خبرگزاری فارس از سوی محافظین رحیمی ، دفتر معاون اول رییس جمهور اقدام به انتشار تکذیبه درباره این خبر کرد.

خبرگزاری فارس: تکذیبیه دفتر معاون اول رییس جمهور و توضیح خبرگزاری فارس

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری فارس، در پی انتشار خبری با موضوع " ضرب و شتم" خبرگزاری فارس از سوی محافظین رحیمی ، دفتر معاون اول رییس جمهور اقدام به انتشار توضیحی درباره این خبر کرده است.

متن این تکذیبیه به شرح زیر است:

بهره‌برداری از مجتمع آموزشی – پژوهشی نیایش توسط معاون اول رییس جمهور یک برنامه عمومی بوده، قریب به 30 خبرنگار در این برنامه حضور داشته و نسبت به پوشش اخبار و انعکاس آن اقدام نموده‌اند که جای تشکر و قدردانی دارد.

پیش از نشست عمومی که با حضور کلیه خبرنگاران برگزار شده، معاون محترم رییس‌جمهور به همراه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مسئولین مجتمع مشغول بازدید از یکی از آزمایشگاه‌ها بوده‌اند که به دلیل محدودیت فضا، به غیر از تصویربردار و خبرنگار نهاد ریاست جمهوری هیچ خبرنگار دیگری وارد این اتاق نشده است. محافظین معاون اول رییس‌جمهور نیز به حکم وظیفه ضمن تشریح موقعیت از حضور خبرنگاران دیگر عذرخواهی کرده‌اند.

به شهادت روابط عمومی و حراست دانشگاه شهید بهشتی و حتی خبرنگاران حاضر در این مراسم اصرار بیش از حد و غیرمتعارف خبرنگار محترم آن خبرگزاری باعث شده است که محافظین از ورود ایشان به اتاق مذکور ممانعت به عمل آورند. بنابراین هرگونه ضرب و شتم و فحاشی کاملاً تکذیب می‌شود.

دفتر معاون اول رییس‌جمهور ضمن تکذیب خبر اعلام می‌دارد که حق پیگیری‌های حقوقی و قضایی را برای خود محفوظ می‌داند."

 

*********

توضیح فارس:

خبرگزاری فارس در پاسخ به ادعای دفتر معاون اول رییس جمهور لازم می‌داند به اطلاع برساند: در جریان بازدید معاون اول رئیس جمهوری خبرنگاران رسانه های مختلف در صدد فرصتی بودند تا سوالات خود را از معاون اول رئیس جمهوری بپرسند که در این حین رحیمی وارد اتاق و محوطه‌ای شد که برخی خبرنگاران و تصویربرداران وارد آن اتاق شدند.

در جریان برگزاری چنین مراسم هایی رسم بر این است که خبرنگاران در یک فضای مناسب از مقام مسئول می خواهند که چند دقیقه بایستند و به سوالات آنها پاسخ دهند، اینجا بود که پس از ورود یک خبرنگار و تصویربردار جلوی ورود بقیه خبرنگاران و از جمله خبرنگار فارس را گرفتند.

خبرنگار فارس برای از دست ندادن سخنان احتمالی معاون اول رئیس جمهوری در جمع سایر خبرنگاران و تصویربرداران و پرسیدن سوالات خود برای ورود به این اتاق اصرار کرد که ناگهان با رفتار خشونت آمیز و هل دادن محافظ معاون رئیس جمهوری مواجه شد.

محافظ رحیمی در را به روی خبرنگار بست به طوری که نزدیک بود در اتاق به صورت خبرنگار بخورد که خوشبختانه دست و یادداشت های خبرنگار بین وی و صورتش حائل شد که در غیر این‌صورت به شدت از ناحیه صورت آسیب می دید.

خبرنگاران سایر رسانه ها و از جمله عکاس فارس نیز در این صحنه حضور داشته و شاهد ماجرا بودند.

در این هنگام خبرنگار فارس مشاهده کرد که اجازه ورود به برخی افراد به اتاق را می‌دهند که وی نیز وارد می‌شود که ناگهان با حمله، عصبانیت و توهین یکی از محافظان رحیمی مواجه می گردد.

محافظ مربوطه با مشاهده خبرنگار به شدت عصبانی شده و به وی حمله کرده که با مقاومت خبرنگار مواجه می‌شود و در پی این کش و قوس که با گرفتن لباس خبرنگار و هل دادن و زدن چند ضربه به فحاشی و توهین به خبرنگار پرداخته و وی را با کمک چند نفر از دیگر محافظان و حراست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در اتاقی محبوس می‌کنند که تمام این صحنه‌های درگیری و توهین محافظ به خبرنگار در زمانی رخ می دهد که خبرنگاران در این محل به دلیل جلوگیری از ورود آنان حضور نداشتند.

در نهایت مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت پس از مشاهده رفتار خشن و بی ملاحظه محافظ مربوطه با وساطت و توضیح در این مورد که خبرنگار مربوطه باید از این بازدید گزارش تهیه کند محافظان و حراست دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پس از فریاد خواهی خبرنگار و برای آرام کردن وی و برای متوجه نشدن معاون اول رییس جمهور از این رخداد حکم به آزادی خبرنگار می دهند. البته قابل توجه است که یکی از محافظان دیگر معاون اول رئیس جمهور از خبرنگار فارس به دلیل رفتار زننده یکی از همکاران محافظه خود از خبرنگار فارس دلجویی به عمل آورد و با اشاره به محافظ عصبانی گفت: این اعصابش خرابش است شما ببخشید، حق با شماست.

در ادامه بازدید نیز خبرنگارمربوطه به شدت تحت کنترل قرار گرفته و حتی مورد توهین‌های لفظی مجدد توسط محافظان قرار گرفت بطوریکه پس از یک روز و در مراسم افتتاح هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با حضور محمدرضا رحیمی معاون اول رییس جمهور محافظ مربوطه در مواجه با خبرنگار حوزه نفت خبرگزاری فارس به شدت به توهین و گفتن ناسزا به خبرنگار برنامه بهره برداری مجتمع آموزشی – پژوهشی نیایش پرداخته است که شواهد و مدارک آن وجود دارد.

متقابلا خبرنگاران خبرگزاری فارس نیز پیگیری قضایی درباره ضرب و شتم صورت گرفته از سوی محافظان رحیمی را برای خود محفوظ می دانند.